Wróżby babilońskie

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 
Wróżby babilońskie 5.0 out of 5 based on 2 votes.

 

Babilon to starożytne miasto położone w Mezopotamii, nad Eufratem. Obecnie jest stanowiskiem archeologicznym w Iraku.

Międzyrzecze zamieszkiwało wiele plemion, ale pod koniec Ery Byka większość z nich stanowili Semici. Były również inne plemiona, ale byli fizycznie inni od Sumerów. Pod koniec ery Byka wszystkie miasta- państwa Sumerów dawno zostały już podbite przez Semitów, z których najsilniejszymi w rezultacie okazali się Babilończycy.

babilon

Babilon był już cywilizacją Ery Barana, zorganizowaną na styl wojskowy, z władzą skupioną w jednym ręku. Prawa Hammurabiego datowane na XVIII w. p.n.e., są odzwierciedleniem już wykrystalizowanego stanu rzeczy.

Stworzono panteon bóstw. Na czele stanął bóg- gromowładca Marduk ( Jowisz), syn boga mądrości Ea ( Saturna). Zostali w nim ujęci Sin ( Księżyc), Szamasz ( Słońce), Isztar ( Wenus) i Nergal ( Mars). Merkury otrzymał imię Tabu ( czyli Niebo). W ten właśnie sposób powstały podstawy tego, co dzisiaj nazywamy archetypami planet.

To właśnie bogowie otrzymali charakterystyki od planet, a nie odwrotnie. Wiedza Sumerów dała wystarczające podstawy, aby Babilończycy zdołali uogólnić je w zwyczajowe kategorie.

Astrologia zatem miała w Babilonie takie możliwości rozwoju, jakich nie miała nigdy wcześniej. W Astronomii/ Astrologii podzielono okrąg na 360 stopni lub na 12 znaków po 30 stopni każdy. Do tych samych wniosków w tym czasie doszli tez Egipcjanie

Właśnie w tym czasie znaki Zodiaku otrzymały swoich opiekunów.

W tych czasach nastąpił tez rozwój Chiromancji, czyli odczytywania linii dłoni. To właśnie Babilończycy jako pierwsi sklasyfikowali wypukłości, znaki i linie dłoni, ponownie powiązawszy je ze swoim astralnym kultem. Imionami bogów prościej było oznaczyć określone archetypy, składające się na osobowość.

Wiedzę Babilończyków przejęli inne sąsiednie kultury, głównie Indie. Indyjska astrologia nosi nie tylko ślady zapożyczeń, ale i wprost przejęcia zasad i pojęć z Babilonu.

Chiromancja również została przejęta przez mieszkańców Indii. Tak więc możemy uznać że Babilon był miejscem powstania Chiromancji, Chorologii.

Natomiast metody wróżbiarskie Indie mieli własne, podobnie jak Chińczycy, Egipcjanie czy inne narody.

Z czasów babilońskich zachowały się traktaty mantyczne ( wróżbiarskie), szeroko cytowane przez każdego, kto tylko zadał sobie trud. Wróżby stawiali już Sumerowie, ale to właśnie Babilończycy opracowali różne techniki nauczania i teoretyczne podstawy różnych metod wróżbiarskich.

Istniało przekonanie, że ludzie nie rozumieli woli boga. Z tego powodu popełniali błędy. Ale wola boga przeznaczona dla każdego człowieka jest zapisana w tzw. księdze losu i można ją odczytać. W tym celu trzeba mieć podstawową wiedzę, a mają ją tylko niektórzy ludzie ( astrologowie, wieszcze, chiromanci,) Po zgłoszeniu się do nich można było poprosić o doczytanie tego zapisu.

Nie stanowił oto naruszenia boskiej woli, a wręcz przeciwnie, uświadomienie jej sobie, co jest dużo lepsze nić niewiedza.

Interesujący jest fakt, że współcześni Ezoteryce podzielają ten pogląd, choć formują go za pomocą innych terminów. Wróżbiarstwo zatem nie przeczy religii. W czasach Babilonu kapłani zajmowali się zarówno odprawianiem nabożeństw jak i uzdrawianiem czy wróżbiarstwem. 

Dodaj komentarz

Znaki zodiaku

          Baran

          baran

          Byk

         

          Bliźnieta

          

          Rak

          

          Lew

          

          Panna

          

          Waga

          

          Skorpion

          

          Strzelec

         

          Koziorożec

          

          Wodnik

          

          Ryby

          

 

 

 

blue-moon-1

 

 

 

 

tarotkarty